Информация
Основни въпроси в икономиката. Що е икономика?
Economics is the only field in which two people can get a Nobel Prize for saying exactly the opposite thing.
Икономиката е единствената област, в която двама души могат да получат Нобелова награда, казвайки точно противоположното нещо!
Понятия
За да се изясни какво е икономика, трябва да се разгледат няколко възлови понятия, които са в основата на икономическата теория, в т.ч.
• Потребности – те са двигателят; по природа постоянно изпитваме потребности (нужди) от най-различно естество. С оглед на това работим, потребяваме, пътуваме, почиваме и пр.
Потребностите са наложителна необходимост, за да си осигурим определени условия за съществуване.
• Ресурси – в икономиката ресурсите – трудът, земята (природните дадености) и капиталът – съзнателно и целенасочено се комбинират чрез определена технология и организация и се превръщат в продукти. Така ресурсите стават производствени фактори, а комбинацията им - производствен процес.
• Продукти. Продукт е всичко, което е резултат на човешки усилия във вид на материални и нематериални полезности, защото хората изпитват потребност.
• Пари. Парите са също ресурс. Пълноценни (от злато) или символни (книжни, безналични), те са сметна единица, всеобщо разменно и разплащателно средство и средство за спестяване.
Следователно икономиката е система, която динамично съгласува ресурсните възможности на хората и обществото с техните потребности.
На практика реалните икономически взаимоотношения се осъществяват в стойностно - парична форма и се представят като парични отношения.
Същностна характеристика
В основата на икономическият процес са потребностите на хората, които постоянно се насищат, възобновяват, умножават и разнообразяват. Но ресурсите, с които се задоволяват потребностите са ограничени (оскъдни, недостигат и са рядкост), набавят се чрез други ресурси (усилия, пари, време) и следователно, трябва да се икономисват.
Това налага постоянно да се прави избор между различните възможности (алтернативи) за използване на ресурсите, като целта е с дадени ресурси да се получи максимална полезност или дадени потребности да се задоволят с минимални ресурси.
Структурна характеристика
Икономическият процес включва производството, размяната, разпределението и накрая потреблението на благата.
Производството и потреблението са двата „полюса“ на икономиката – няма потребление без производство, но няма и производство без потребление.
- Производството е сфера на икономиката, в която съзнателно и целенасочено се комбинират материални или нематериални ресурси, които се преобразуват в блага.
- Потреблението е използване на благата от хората за възстановяване и умножаване на жизнените им сили и възможности или за по-нататъшно производство. Разграничават се блага за лично (домакинско) и блага за производствено потребление.
- При пазарната икономика продаваме ресурси (труд, земя, капитал, знания) или продукти (стоки и услуги) и формираме доходи. С доходите си купуваме онова, от което се нуждаем. Така се включваме в пазара.
- Пазарът е връзкaта между производството и потреблението. Той уравновесява чрез изменение на дейности и цени ресурсните възможности на производителите (предлаганите блага) с потребностите и платежоспособността на потребителите (търсените блага ).
Производството, размяната, разпределението и потреблението, а в наше време и опазването на околната среда, изразяват структурната, или т. нар. възпроизводствена характеристика на икономиката.
И така системата на икономиката е съвкупност от разностранните дейности на хората, взаимносвързани в единно цяло от общи постоянни (същностни) и променливи (организационно-функционални) характеристики и от обща целева функция. Нейната същност е чрез избор на различни алтернативи, ограничените ресурси да се преобразуват в полезни блага така, че да се минимизират разходите и да се максимизират ползите с оглед на общественото благоденствие.