Капитал
Същност и видове капитал
Думата "капитал" произхожда от латинската дума сарut, което означава дадените под лихва пари. Представители на класическата икономическа наука определят капитала като основен фактор на производството, който служи за създаване на блага и услуги, т.е. всичко включено в производствения процес за създаване на блага и услуги е капитал.
Капиталът, по своята икономическа природа е източник на средства, изразяващ икономическата мощ на собственика.
От тази гледна точка капиталът се разглежда като част от богатството, което икономическите субекти прилагат производително, за да получат доход във формата на пари. Според целите, които преследват отделните субекти и обществото като цяло капиталът е съвкупност от материално-веществените елементи, които се използват в производството, за получаване на нова система от блага с по-голяма полезност и ценност за хората, в сравнение с изходните. Реален израз на капитала са машините, съоръженията, суровините, материалите, паричните средства. Следователно капиталът е резултат от производствената дейност на хората. Той е производствения фактор на производството, за разлика от земята и трудът, които са първични (естествени) фактори на производството.
Видове капитал:
1. СПОРЕД ПРИНАДЛЕЖНОСТТА МУ:
а) собствен - капиталът, който е собственост на стопанската единица и показва величината на имуществото, придобито със собствени средства.
Собственият капитал се подразделя на:
- основен капитал - източник на всички материално-веществени ценности, придобити със собствени средства;
- допълнителен капитал - съгласно действащото законодателство в страната, се формира във финансовите стопански единици. Всяка стопанска единица, която има свободни средства, може да ги предоставя като заеми или да ги "облича" под формата на акции.
Всяка стопанска единица може да формира допълнителен капитал;
- резерви - формират се от печалбата на стопанската единица и са предназначени за покриване на загуби и отрицателни резултати от рискови мероприятия, т.е. също загуби. Те биват: законови и допълнителни резерви.
- Законовите резерви са предназначени да покриват предварително известни на стопанската единица загуби от мероприятия и рискови операции. Те се създават въз основа на нормативни разпореждания на надведомствени органи ( ако има такива).
Допълнителните резерви се създават по решение на ръководствата на стопанските единици и са предназначени да покриват както предварително известни загуби, така и такива, които възникват при случайни обстоятелства.
б) привлечен ( чужд) капитал - този, който е на временно разположение на стопанската единица. Той изразява онази част от имуществото, която е придобита с чужди средства. Този капитал участва в оборота на средствата на стопанската единица, поради обстоятелството, че е на временно разположение под формата на задължение на придобити вещи (ценности).
Изразява задължения към банките за временно предоставени парични средства или ценни книжа;
в) печалба - основен източник на увеличаване на основния капитал.
2. СПОРЕД ФОРМАТА НА КАПИТАЛА РАЗЛИЧАВАМЕ:
а) паричен капитал;
б) производителен капитал;
в) стоков капитал.
3. СПОРЕД НАЧИНА НА ФУНКЦИОНИРАНЕТО МУ:
а) индустриален капитал;
б) търговски капитал;
в) заемен капитал.
4. В ЗАВИСИМОСТ ОТ УЧАСТИЕТО МУ В ПРОИЗВОДСТВЕНИЯ ПРОЦЕС РАЗЛИЧАВАМЕ:
а) основен капитал - обхващащ основното имущество на стопанската единица, което участва пряко в производствената дейност за по-дълъг период от време;
б) оборотен капитал - включващ ценности, които се намират в постоянно обръщение при покупко-продажбите или напълно се поглъщат в процеса на производството, за получаване на нови блага и услуги.
Кръгооборот на капитала
Кръгооборота на капитала представлява процес на последователно преминаване на капитала от една форма в друга и връщането му към първоначалната форма.
1. Кръгооборот на паричния капитал. Кръгооборотът на паричния капитал може да бъде изразен по следния начин:
В първата фаза, т.е. покупка, капиталът приема парична форма, в резултат на което се нарича паричен капитал. Тази фаза протича в сферата на обръщението, където се закупуват средства за производство и се наема работна сила, т.е. стоковата форма на капитала се превръща в производителна .Тази фаза принадлежи и към стоковото обръщение, доколкото се извършва формална смяна на формите на стойността. Следователно първата фаза на капитала в обръщението е двустранен процес на авансирането му.
Във втората фаза, т.е. производство, капиталът приема производителна форма. В производството се съединяват работната сила и средствата за производство, в резултат на което се произвеждат повече стоки, стойността на които е по-голяма от стойността на съществуващата преди производството капиталова стойност.
В третата фаза, т.е. продажба, капиталът приема стокова форма. Реализацията на произведената продукция се извършва в сферата на обръщението, в резултат на което капиталовата стойност приема парична форма, с която може да започне нов кръгооборот. Скоростта, с която се извършва кръгооборота на капитала е от значение за действието на капитала като самонарастваща стойност, т.е. колкото по-бързо С се превръща в П, толкова по-бързо нараства стойността. Кръгооборотът на паричния капитал разкрива целта на производството. Стопанската единица авансира парична сума с цел да я увеличи.