Капитал на търговските дружества


КАПИТАЛ И ИМУЩЕСТВО НА ТЪРГОВСКИТЕ ДРУЖЕСТВА

Капиталът се образува от вноските  на съдружниците.

 Те могат да са парични , непарични и смесени. Закона може да предвиди ограничения по отношение на вноските като например: при банки, застрахователни дружества, осигурителни дружества и др. вноските да са парични.

Най-често при персоналните търговски дружества капиталът се набира от парични вноски.

При капиталовите дружества /КДА и ООД/  е необходимо да се открие набирателна банкова сметка, да се представи документ от съда, който контролира не само записания, но и реално набрания капитал при регистрация.

Непървичната (апортна ) вноска има по-ограничено приложение.Те трябва да имат пряк стойностен характер.Апорта на вещи, които са съпружеска имуществена собственост,  трябва да става със съгласието на другия съпруг.

Имуществото на търговското дружество е динамична величина.

Състои се от всички права и задължения и може да се определи само към даден момент.

По правило капиталът и имуществото съвпадат само при учредяването на търговското дружество т.е. преди то да има дейност. От тук нататък започва тяхното разминаване. Когато търговското дружество работи добре – имуществото се увеличава, и обратно , когато е на загуба то се намалява размера на капитала. По тази причина ТЗ задължава управителя на търговското дружество да свика Общото събрание веднага щом загубите на търговското дружество надхвърлят ¼ от капитала, т.е. когато то работи на загуба. Може капитала и имуществото да не съвпадат при регистрацията на търговското дружество.

Например: при поемане на акции по тяхната емисионна стойност, която е по- висока от номиналната, тъй като разликата се включва във фонд “Резервен”, а не в капитала на АД. Няма разлика, ако реално внесения капитал е по-малко от записания.

 Капиталът има две основни и съществени функции:

Икономическата е , че капитала дава основата, базата за извършване от търговското дружество на стопанска дейност.Тя се проявява при всички търговски дружества.

- Юридическата функция е обезпечителната т.е. капиталът е вид гаранция удовлетворяваща вземанията на кредиторите на търговските дружества.Тя има основно значение при капиталовите търговски дружества, тъй като при персоналните търговски дружества отговорността на всички или на част от съдружниците е неограничена.

В теорията се поддържа, че СД и КД могат да се създадат и без капитал, а само с трудово участие от страна на неограничено отговорните съдружници и с поето задължение за ограничена в известен смисъл отговорност от страна на ограничено отговорните лица.

С оглед икономическата функция и придобиване качеството на юридическо лице и търговец, всички търговци трябва да имат капитал. ТЗ изрично изисква в договора за учредяване на КД да са посочени видът и размерът на вноските на съдружниците.

ТЗ също не предвижда в договора за учредяване на СД да е посочен неговия капитал, но задължително изисква да са определени вноските на съдружниците по вид, размер и оценка.А сума от вноските съставлява първоначалния капитал на СД.

Има и текст с категорична забрана вноските да имат за предмет бъдещ труд или услуги на съдружниците.Тази забрана се отнася и за персоналните търговски дружества / СД и КД/.

 

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.